Díl 5. – Podvodné požadavky na platbu

Podvodné požadavky na platbu

Nejčastěji se jedná o stránku, která vypadá jako součást služby nebo aplikace, kterou používáte, ale jde o velmi dobře napodobený formulář, který po Vás požaduje vyplnění údajů a tváří se jako že jde o běžnou součást poskytované služby.

Stránka má často podobu „průvodce“ při vyplňování různých údajů a je zaměřena na nepozorné nebo nezkušené uživatele. V určitém okamžiku po uživateli požaduje pod záminkou ověření například vyplnění platební karty včetně CVC kódu s tím, že peníze mu budou připsány přímo na kartu.

Na co si dát pozor a jak se bránit?

  • Pokud něco prodáváte, nebo poskytujete, není žádný důvod, abyste kamkoliv zadávali své platební údaje, jako je číslo karty nebo dokonce ověřovací CVC kód.
  • Buďte pozorní a neklikejte na nic bezmyšlenkovitě a ve spěchu, jelikož na tom je nejčastěji podvod založen.
  • Používejte jen oficiální rozhraní jednotlivých služeb a aplikací, jelikož ty důvěryhodné mají jakékoliv zprostředkování platby již zabudované v sobě a nemusíte jej vyplňovat pokaždé zvlášť.
  • Dávejte si pozor na drobné designové odlišnosti, překlepy, špatně přeložené nebo vůbec nepřeložené části stránek.

Pokud máte jakoukoliv pochybnost o požadavku v rámci používané služby nebo aplikace, přerušte transakci a zkontrolujte si různé diskuse na dané téma. Velmi často tam ostatní uživatelé sdílejí své zkušenosti s podobnými principy podvodů.