Díl 6. – Zašifrování souborů v počítači (Ransomware)

Zašifrování souborů v počítači (Ransomware)

Jedná se o velmi rozšířený způsob podvodného chování. Ransomware se nejčastěji šíří v podobě spustitelného souboru, komprimovaného souboru nebo obrázku. Velmi často je posílán jako příloha nevyžádaného e-mailu nebo je šířen přes sociální sítě v podobě souboru připomínajícího fotografii. Může být součástí podvodných stránek apod.

Po spuštění souboru nebo jeho nainstalování dojde k zašifrování různých souborů nebo rovnou celého disku. Následně dojde ke kontaktování ze strany útočníka, který požaduje nemalé výkupné za to, že soubory rozšifruje.

Na co si dát pozor a jak se bránit?

  • Zkontrolujte pravost odesílatele – je e-mailová adresa skutečná? Často je změna minimální. Např. může být změněno jméno domény v e-mailové adrese a to přidáním pouze jednoho písmene.
  • Buďte pozorní a neotevírejte přílohy nevyžádaných zpráv a zpráv od neznámých odesílatelů.
  • Pravidelně zálohujte svá zařízení. Ideálně na externí disk, který není trvale připojen k zálohovanému zařízení, aby nemohl být také zašifrován.
  • Provádějte pravidelně aktualizace operačního systému zařízení a ostatních programů.
  • Používejte nejnovější verzi bezpečnostního programu a pravidelně jej aktualizujte.

Pokud máte jakoukoliv pochybnost o pravosti a původu doručené zprávy nebo e-mailu a o přiloženém souboru, kontaktujte odesílatele, který Vám pravost zprávy potvrdí.