Kybernetické hrozby v souvislosti s tzv. Internetem věcí (IoT)

Jaký je trend v zařízeních nazývaných Internet věcí (IoT)? V roce 2024 bude pokračovat jejich vysoký nárůst a jako každá jiná expanze i tato s sebou bohužel nese řadu bezpečnostních rizik a výzev. Různorodost a všudypřítomnost IoT z nich činí atraktivní cíle kybernetických útoků a jejich propojená povaha může vést k rozsáhlým zranitelnostem. Mohou být přímo napadeny, ale také mohou sloužit jako prostředek k hromadnému napadení jiných zařízení. Také mohou fungovat jako spící agenti, připravení zaútočit na pokyn útočníka.

Proto musí být kladen důraz na zvýšení bezpečnosti internetu věcí různými prostředky. Jeden z významných pokroků se očekává ve vývoji robustnějších, standardizovaných bezpečnostních protokolů pro zařízení internetu věcí. To by mohlo zahrnovat univerzální šifrovací standardy a povinné bezpečnostní certifikace pro nová zařízení. V systémové oblasti pak bude zacíleno na monitorování a vyhodnocování neobvyklých vzorců chování, které mohou indikovat narušení a patrně bude i v této oblasti narůstat význam AI a strojového učení.

Celosvětově již probíhají kampaně pro vzdělávání uživatelů v oblasti bezpečnosti IoT. S tím, jak si uživatelé budou lépe uvědomovat potenciální rizika a osvědčené postupy dojde i ke zlepšení celkového zabezpečení sítí internetu věcí.