Záchrana dat z paměťových médií

Žijeme v digitální době a pořizujeme a shromažďujeme stále větší množství dat, jejichž ztráta je pro nás kritická.

Stále častěji se na mne obrací lidé z mého okolí s tím, že přišli o data uložená na paměťovém médiu. A přitom velmi často jde o „malé nehody“, které neznamenají definitivní ztrátu a často se dají data bez problému obnovit. Proto jsem se rozhodl popsat typický případ, s kterým jsem se setkal a pro které existuje řešení:

Nečitelná paměťová karta nebo jiný datový nosič.

Jednoho dne vložíte paměťovou kartu do svého počítače, čtečky, mobilního telefonu nebo fotoaparátu a objeví se hlášení, že karta je prázdná, v horším případě se objeví návrh, že je nutné kartu zformátovat pro další použítí. A to vše přesto, že jste si jistí, že na kartě jsou desítky nebo stovky fotografií nebo souborů a v horším případě přijdete i na to, že je to jediná kopie těchto dat, kterou máte. Příčin takového stavu může být několik a většina z nich je řešitelná. Pokud hned na počátku vyloučíme hardwarovou chybu, která obecně řečeno nemá jednoduché řešení a data jsou často nenávratně ztracena, zůstává celá škála přičin, které mohou nastat.

Nejčastějšími příčinami tohoto stavu je neodborná manipulace nebo nechtěné smazání dat a v mnoha případech tento stav může nastat i v případě, že vyjmete kartu ze zařízení v okamžiku, kdy na ni probíhá zápis nebo čtení.

Klíčové je, na kartu NIC DALŠÍHO NEZAPISOVAT a okamžitě ji vyndat ze zařízení! A hned poté doporučuji kartu svěřit odborné péči. Karta se zdá prázná, nebo nečitelná, ale ve většině případů na ní data stále ještě jsou, pouze nejsou viditelná běžnými prostředky. Pokud provedete zápis, nebo formátování, dá se očekávat, že šanci na obnovení výrazně snížíte, nebo dokonce zcela znemožníte. I u nechtěně zformátované karty, nebo u karty, na kterou byl proveden již nový zápis se dá data vyhledávat a obnovovat, ale s daleko menší šancí na úspěch a samozřejmě s větším úsilím.

Pro kutily samozřejmě existuje spousta nástrojů, které vše vyřeší, ale jejich použití má svá specifika a rizika. Existuje množství „free“ aplikací, které zadarmo ukážou a obnoví např. 10% a zbytek zašifrují, aby si zákazník koupil plnou verzi. Dále existují aplikace, které umí obnovit data ztracená jen určitým specifickým přístupem. Ale hlavně, pokud nejste zrovna expertem a nepoužíváte podobou aplikaci pravidelně, může jediná chyba znamenat, že data po Vás již neobnoví nikdo.

Pro veškeré „pokusy“ i zkoumání je nezbytné pracovat „nedestruktivně“. To znamená, že z daného paměťového zařízení se udělá v režimu čtení binární kopie, aniž by bylo na kartu přistupováno jakýmkoliv jiným přístupem než pouhým čtením. Zde jen pro pořádek uvádím, že některé operační systémy, nebo i různá zařízení si mohou na kartu zapsat nějakou malou informaci již při jejím vložení do čtečky. Proto je nutné vytvořit „obraz“ všech dat (tím je myšleno i např. dat, která se laikovi jeví jako smazaná) na jiné zařízení. A teprve na tomto obrazu je prováděno vlastní zkoumání bez potřeby práce s původní paměťovou kartou. A co je důležitější, tento obraz lze zkoumat několika metodami nezávisle na sobě i přesto, že v běžném případě by použití jedné metody obnovy dat mohlo znemožnit jinou metodu.

V několika případech jsem se setkal i s tím, že se na přeformátované kartě s nově nahranými daty podařilo obnovit i data z předchozího používání, což v několika případech pomohlo nalézt nejen původní data, ale i původního vlastníka daného paměťového média.

A z výše uvedeného vyplývá, že vlastní zformátování nebo smazání dat ještě neznamená, že z daného paměťového média nelze data obnovit a získat, což je velmi důležité například i v případě odprodeje nebo reklamaci takového zařízení, pokud jste na něm schraňovali citlivá nebo neveřejná data. Pro takový případ lze udělat BEZPEČNÝ VÝMAZ DAT, který lze provést jak pomocí různých softwarových nástrojů, tak samozřejmě certifikované bezpečné smazání dat, které provádím ve své kanceláři znalce.

Na závěr bych chtěl uvést ještě jednu speciální možnost, což je obnova dat po pádu RAID pole v serveru. Tato oblast je velmi různorodá a vždy záleží na konkrétním případu, ale ani v tomto případě nemusí být zcela ztracena možnost data obnovit.

Přehled médií, u kterých provádím obnovu dat:

  • Pevné disky (harddisky) SATA/PATA/SCSI
  • Externí USB/Firewire/eSATA harddisky
  • SSD
  • USB klíčenky
  • CompactFlash Type I and II
  • ExpressCard
  • SD, SDHC, miniSD, miniSDHC, microSD, microSDHC karty
  • MMC, MMCmobile (DV RS-MMC), MMCplus, MMCmicro, RS-MMC karty
  • XD karty
  • Microdrive
  • Memory Stick Micro (M2), Memory Stick, Memory Stick PRO, Memory Stick Duo, Memory Stick PRO Duo
  • V mnoha případech lze získat data i z nečitelných CD/DVD/BlueRay disků, pokud nejsou poškozeny fyzicky

Samozřejmostí je i možnost přehrát data z karty na jiné médium.